Skip to content

ZUS informuje, że eksperci pomagają w sprawie składania wniosków o świadczenia kapitał opiekuńczy oraz 500+

Spis treści

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać w składaniu wniosków o świadczenie „Rodzina 500 plus” oraz o kapitał na opiekę nad rodziną. Wnioski można składać tylko drogą elektroniczną.

Eksperci ZUS-u są po to, aby dostarczyć Państwu potrzebnych informacji na temat tych programów. Zespół ekspertów, może odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące tego tematu. Celem jest upewnienie się, że każdy, kto tego potrzebuje, otrzyma środki potrzebne do wspierania swoich dzieci we właściwy sposób.

Jeśli masz dziecko do 18 roku życia, możesz ubiegać się o świadczenie „Rodzina 500 plus”, jeśli dochód jest niższy niż 2700 zł miesięcznie na członka rodziny. Maksymalna kwota tego świadczenia to 500 zł miesięcznie na dziecko.

Jeśli sprawujesz opiekę nad osobą pełnoletnią, która ze względu na swoją niepełnosprawność nie jest w stanie wykonywać codziennych czynności, możesz ubiegać się o świadczenie „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”, jeśli Twój dochód jest niższy niż 2700 zł miesięcznie na członka rodziny. Maksymalna wysokość tego świadczenia wynosi 1000 zł miesięcznie na jedną osobę, która z powodu niepełnosprawności wymaga pomocy w wykonywaniu codziennych czynności.

Wnioski o dofinansowanie opieki domowej można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Świadczenia są wydawane i wypłacane przez ZUS.

Na rozpatrzenie wniosku o przyznanie wskazanych świadczeń ZUS ma dwa miesiące na otrzymanie dokumentów. Wypłata Państwa kapitału nabytego następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje Państwu prawo.

Wnioski o świadczenie 500 PLUS od 1 stycznia można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Środki na program będą wypłacane bezgotówkowo wyłącznie na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę. Rodzice zostaną powiadomieni e-mailem lub smsem, gdy w PUE ZUS pojawią się ważne informacje o 500 plus.

3 komentarze

 1. Tadeusz
  18 sierpnia 2022 @ 11:22

  Jestem bardzo wdzięczny za pomoc, jaką otrzymałem od ZUS-u przy wypełnianiu tego wniosku. Bez ich pomocy nie byłbym w stanie wypełnić go samodzielnie.

 2. Bronisław
  18 sierpnia 2022 @ 11:24

  Pracownicy byli kompetentni i służyli mi pomocą w procesie składania wniosku. Bez ich wiedzy nie byłbym w stanie wysłać go prawidłowo wypełnionego.

 3. Bożena
  18 sierpnia 2022 @ 11:26

  Doceniam to, że mogłam się porozumieć z ekspertami ZUS w odpowiednim czasie. To, że byli dla mnie zawsze dostępni, gdy ich potrzebowałam, było dla mnie ogromnym plusem. ZUS to jest instytucja stawiająca na jakość i profesjonalizm polecam!

Dodaj komentarz