Urząd Pracy Warszawa od momentu otwarcia w październiku zarejestrował 1 079 obywateli Ukrainy. Około 95 procent rejestrujących się to kobiety, a wiele z nich ma wyższe wykształcenie.
W Warszawie w punkcie urzędu pracy przy ulicy Marszałkowskiej codziennie pojawia się ponad 100 uchodźców. To punkt zorganizowany specjalnie dla nich, gdzie mogą otrzymać pomoc od specjalistów, którzy mówią w ich języku i rozumieją ich kulturę. Mają tu między innymi do dyspozycji tłumaczy.
Dariusz Garbacki, koordynator Punktu Urzędu Pracy przy ul. Marszałkowskiej 77/79 powiedział: „Zaletą tego miejsca jest to, że mamy możliwość indywidualnej rozmowy z ludźmi, udzielenia im porad i informacji, jak mogą znaleźć zatrudnienie w Polsce”. Odwiedzający otrzymują również informacje na temat ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Mamy szansę porozmawiać z ludźmi twarzą w twarz, a nie tylko na papierze czy przez telefon.”
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zgodziło się zapłacić pensje 200 nauczycielom, którzy zostaną zatrudnieni do pracy w warszawskich szkołach. Fundacja pomaga w zaspokojeniu potrzeb, które wynikają z obecności tysięcy ukraińskich dzieci w polskich szkołach.
„Potrzeby, które pojawiają się wraz z obecnością tysięcy ukraińskich dzieci w polskich szkołach, powodują, że konieczne jest również wsparcie zatrudnienia” – powiedział Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Umowy z ukraińskimi nauczycielami mają być podpisywane na razie na trzy miesiące.
3 komentarze
Franek
12 lipca 2022 @ 14:20
W Polsce jest wielu bezrobotnych, którzy nie chcą pracować i żyją z zasiłku. Rząd nie chce, aby ta sytuacja trwała, dlatego zdecydował, że powinniśmy przyjąć uchodźców z Ukrainy. Ludzie Ci uciekli ze swoich krajów z powodu wojny i konfliktów, więc są gotowi do ciężkiej pracy, aby zapewnić byt swoim rodzinom.
Praca, którą wykonują, nie tylko pomoże im finansowo, ale także wzmocni gospodarkę jako całość, jak również pomoże polskim firmom rosnąć w siłę, zapewniając im nowych pracowników.
Justyna
12 lipca 2022 @ 14:21
Należy pamiętać, że Ci ludzie to nie tylko liczby, ale prawdziwi ludzie, którzy potrzebują miejsca do życia i pracy. Nie możemy zapominać, że są to również ludzie i zasługują na traktowanie z szacunkiem.
Darek
12 lipca 2022 @ 14:24
Ta gościnna postawa wynika z chęci pomocy cierpiącym, ale także z konieczności ekonomicznej: bez napływu nowej siły roboczej do kraju, Polska nie byłaby w stanie wyjść z recesji tak szybko, jak to się stało.
Uchodźcy będą ważnym wsparciem dla gospodarki Polski.